18.06.2020

Alıç Sirkesi ve Kalbim

Okul bahçesindeki söğüt ağacının çadır gibi dalları, gül ağaçlarında birden çok renkli çiçekler, okul çiçekliğine ektiğimiz Hatınanamdan aldığım çiçek vizirleri . Beş yaşlarındayım, babamın öğretmenlik yaptığı köyden hatırladıklarım. Dahası da var aslında. Okul çocuklarıyla yaptığımız çamurdan geometrik şekiller, keçi sürüsünün peşine takılıp ormanda oynayışlarımız, böğürtlen saplarının içindeki polenleri yiyişlerimiz, bir de beyaz ,tül gibi çiçekler dikenli yaşlı bir ağaçta .

O beyaz tül gibi çiçekler yeşil minicik meyvelere dönüştü, böyle acı. Sonbaharla birlikte sarardı, mayhoş, mis ama çokta büyümedi, çekirdekleri de var. Ne güzel yemiş. Alıç meyvesini ve ağacını ilk hatırlayışım. Mutlaka öncesinde yemişimdir. Komşu kadınlarla yapılan ekmek sırasında dışarı kaçışlarımızla keşfettiğimiz oyun ağacığımız.

Büyüyoruz, ormandaki alıç ağacı, çok fazla değiller. Tam yemelik, meyveler yetmiş. Topluyoruz, hemen uyarı

-          Yiyeceğiniz kadar toplayın!

-          Neden?

-          Gelen geçen başkaları da yesin.

Çocukluğuma kazınan Alıç Ültimatomu, paylaşmak kalbi güzelleştirir.

·         Yıllar geçti ,şimdi bu kalp dostundan sirke yapıyoruz. Ormandaki başkalarının da yediği alıç ağaçlarının meyvesinden. Orta Çağdan bu yana alıcın, meyvesi, çiçeği, yaprağı sağlıkta kullanıldı. Özellikle kalple ilgili. Günümüzde sağlık ve gıda bilimi uzmanları alıcın meyvesi, sirkesi ile ilgili birçok çalışma yapmış. Bu akademik çalışmalar yüzyıllardır yapılan tedavileri  kanıtlar nitelikte.

 

·         Alıç C vitamini ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir ve vücudun bağışıklık sistemine destek olur, damar sertliğine karşı koruyuculuk sağlar, enflamasyonu azaltır.

·         Alıç içerdiği fenolik bileşikler ile kalp dostu bir meyvedir. Alıçta bulunan fenolik bileşiklerin kalbe kan akışını arttırıcı ve kalp ritmi ile tansiyonu düzenleyici etkisi olduğunu tespit edilmiştir. Kalp ritim düzensizliklerinde, yüksek tansiyonda ve hafif kalp yetmezliği rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

·         Kalbe yetersiz kan akışı nedeniyle meydana gelen göğüs ağrılarına (angina pektoris) karşı alıç meyvesi tüketimi tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalar alıç meyvesinin bu çeşit göğüs ağrılarının önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

·         Gıdaolarak kullanım  miktarında güvenilirdir.. Bununla birlikte nadir olmakla birlikte bazı insanlarda alıç tüketimi sonucu iç bulantısı, mide bozukluğu ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

  • Kalp hastalıklarına karşı reçeteli ilaç kullananların alıç tüketiminde dikkatli olması tavsiye edilir. Alıçta bulunan biyoaktif özellikli bileşikler kalp ilaçları ile etkileşime girerek istenmeyen etkilere neden olabilir.
  • Alıç kanın pıhtılaşmasını yavaşlatacağından ameliyat sırasında ve sonrasında kanamaya yol açabilir. Bu nedenle ameliyattan en az iki hafta önce alıç tüketimi sonlandırılmalıdır.

 

Kısaca bu cümlelerle çalışmaları özetleye biliriz.

Çocukluğumun yaşlı bilge ağacının tül çiçeği, mis meyveleri şimdi sağlıkla sevgiyle ve güvenle alıç sirkesi

 

Devamını Oku
12.06.2020

Sirkenin Salatamıza Kattıkları

Sirke, bileşiminde bulunan fenolik maddeler, organik asitler ve mikrobiyel metabolitlerin yanı sıra sahip olduğu yüksek asitlik sebebiyle çeşitli mikroorganizmalara karşı antimikrobiyel etkiye sahiptir. Kullanılan hammadde, üretim metodu ve muamele süresine bağlı olarak sirkenin antimikrobiyel etkisi değişebilir. Yapılan bilimsem  çalışmalar, geleneksel yöntemle üretilen dut, odun, üzüm, elma, nar, bal, yaban mersini, pirinç sirkeleri ve çeşitli ticari sirkelerin antimikrobiyel etkileri olduğunu göstermiştir ve bu çalışmalar  sirkelerin çeşitli  mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyel etkisini kanıtlamıştır.

Çiğ olarak yenilen sebzelere ve meyvelerde farklı patojen mikroorganizmaların bulaşması neticesinde meydana gelen toplu zehirlenme vakaları sirkenin antimikrobiyel etkisinin daha fazla önem kazanmasına neden olmuştur. Sirkenin, gıda proseslerinde kullanılan alet, ekipman ve yüzeylerin dezenfekte edilmesinde, ek olarak, sebzelerde mevcut olabilen çeşitli patojen mikroorganizmaların sirkeli suda bekletilerek etkin bir biçimde engellendiğine dair bulgular bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Akademik dünya maydanoz, marul, roka, taze soğan, havuç,  çilek ve birçok sebze meyvede sirkenin bu özelliğini kanıtlamıştır. Çalışmaların olduğu makalelere sanal ortamdan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Biz bu çalışmaları kısaca özetledik.

1. Doğal sirke, katkı maddesi içermeyen içilebilir özellikte bir gıda maddesidir. Uygun miktarda salatalara, çorbalara, soslara tat vermek için kullanılması nedeni ile gıda güvenliğinin artırılması için kullanılabilecek doğal bir üründür.

2. Yapılan çalışmalarda düşük miktar kullanım durumlarında dahi mikroorganizmalara karşı etkili olduğu görülmüştür. Sebze ve meyvelerimizin kirli olduğunu düşünüyorsak sirkeli suda bekleme süresini uzatabiliriz. Bu süre zarfında ürünlerimizin renginde kararma olmamasına dikkat etmeliyiz.

3.  Yine bu çalışmalar göstermiştir ki üzüm sirkelerinin antimikrobial özellikleri elma sirkelerine nazaran daha fazladır.

4.Bu çalışmalarda bizler için önemli bit tespit; aside dayanımlarından dolayı laktik asit bakterilerinin etkilenmediği gözlenmiştir. Yani patojen ve bozucu mikroorganizmalar kontrol altına alınabilirken, yararlı bakterilerin olumsuz etkilenmediği görülmüştür. 

Özetle sebze ve meyvelerimizi mikroorganizmalardan arındırmak için üzüm sirkemizden hazırlayacağımız sirkeli suyla yıkayalım.

Sirke ; mutfağımızdaki gıda güvenliği bekçilerinden.

  

Devamını Oku
10.06.2020

Sirkeyi Ne Kadar Kullanmalıyım?

Sirke, dünya çapında farklı üretim yöntemleri kullanılarak çok çeşitli hammaddelerden üretilmektedir. Asetik asit, sirke içindeki baskın aroma bileşiğidir ve gıdaların korunması için asitleştirilmesi için önemli bir doğrudan gıda katkı maddesi olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Sirke geleneksel olarak gıda önleyici ve koruyucu olarak kullanılmasına rağmen, son araştırmalar sirkelerin insan sağlığına yararlı olabilecek potansiyel biyoaktif etkilerini göstermektedir.Sirkenin fonksiyonel özellikleri, antibakteriyel aktivite, kan basıncını düşürme, antioksidan aktivite, diyabetin etkilerinde azalma ve kardiyovasküler hastalığın önlenmesini etkiler yöndedir. Günlük tüketilen sirkenin sağlık üzerindeki diğer olumlu etkileri, diyabetik hastalara faydalı olabilecek kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesine yardımcıdır. Sirke içindeki fenolik asitler güçlü bir antioksidan aktiviteye neden olabilir. Sirke ve doğal asetik asit çeşitliliğine ve toplam fenolik içeriğe bağlı olarak, günlük sirke alımı insan sağlığını ve metabolizmasını olumlu etkileyebilir. Sirke tüketiminin insanlar tarafından sağlığa etkileri ile ilgili daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Devamını Oku
15.05.2020

Doğanın İksiri " SİRKE"

Sirke, bitkisel kökenli şeker kaynaklarının önce etil alkole dönüşmesi sonra da sirke bakterilerinin mevcudiyetinde havalı şartlarda oksidasyonuyla meydana gelir. Biyokimyasal süreçler sonucu şeker faydalı, besleyici ve aromatik bir gıda maddesine dönüşür. Sirke oluşumu havaya açık şartlarda meyve suyu ve şarabın, doğal mikroflora yardımı ile geçekleşebilmektedir.

Devamını Oku

Webticaretim E-ticaret İle Hazırlanmıştır