07.04.2021

Elma Sirkesi İçmenin En İyi Zamanı

ELMA  SİRKESİ İÇMENİN EN İYİ ZAMANI

Birçok çalışma , günlük rutinlerimize elma sirkesi  eklemenin bütünsel faydalarını zaten ortaya çıkardı , ancak hala dengeli bir yaşam tarzı için çabalayanlar için, Elma Sirkesi ile nereden başlamalısınız? Bu makalede, günün hangi dönemlerinin ürünün faydalarını en üst düzeye çıkarabileceğini ve benzer şekilde, onu tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz ve bunu  en son araştırmalardan yararlanarak yapıyoruz. Mevcut sirke  hayranları için, yemeklerinize nasıl çeşitlilik katabileceğiniz konusunda size daha fazla ilham vermeyi umuyoruz.

 

Sabahları Elma Sirkesi

Harika bir sabah ritüeline sahip olmak, gününüzün tonunu belirlemenin harika bir yoludur, bu nedenle, önünüzdeki günde size enerji vermek için normal bir fincan kahve yerine, neden ilk olarak ELMA SİRKESİ içmeyi denemiyorsunuz? Son zamanlarda yapılan araştırmalar, düzenli elma sirkesi tüketiminin yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı olabileceğini , içindeki amino asitlerin vücutta laktik asit oluşumuna katkıda bulunan uyuşukluğa karşı koyduğunu ileri sürmektedir.Dahası, kilo yönetimine yardımcı olacak ek yollar arayanlar için araştırmalar, elma sirkesindeki asetik asidin AMPK enziminin üretimini artırdığını öne sürdü . Bu enzimin vücutta yağ yakımına yardımcı olduğu ve karaciğerin yağ üretimini engellediği bilinmektedir.

 

Ritüeli oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Alışkanlık oluşturma  teknikleri kullanmak, yeni pozitif uygulamaları mevcut rutininize yerleştirmenize gerçekten yardımcı olabilir ve genellikle sabah telaşıyla gelen zihinsel yorgunluğun üstesinden gelebilir. Sabah mahmurluğuyla boğuşmak yerine , rutininizde var olan bir alışkanlık bulmaya çalışın ( dişlerinizi fırçalamak vb.) ve ardından üstüne elma sirkesi içmeyi ekleyin. Çeşitliliğin hayatın baharatı olduğu iyi bilinir, bu yüzden her sabah elma sirkesi içmek için daha fazla motivasyona ihtiyacınız varsa, neden lezzetli bir kahvaltı smoothie'ye yarım çorba kaşığı eklemeyi denemiyorsunuz?

Gün Boyunca Elma Sirkesi

Öğle yemeğinden hemen sonra açlık sancılarıyla mı  yoksa öğleden sonra atıştırma zorunluluğuyla mı uğraşıyorsunuz? ELMA SİRKESİ, yüksek karbonhidrat bazlı öğünlerden sonra daha uzun tokluk hissi ile ilişkilendirilmiştir .Bunu mide boşalmasını yavaşlatarak ve beynimizdeki iştahı belirleyen merkezleri baskılayarak yapar. Çalışmalarda sadece katılımcılar tarafından gıda alımında bir azalma  değil, aynı zamanda kan şekeri artışlarında bir hafifleme olduğunu da kaydedilmiştir

Boş Mide Üzerine Elma Sirkesi

Elma sirkesi en iyi aç karnına alınır . Aç karnına alınan elma sirkesi, sirkenin etkili bir şekilde sindirime yardımcı olmasını ve şişkinlik ve asit reflü etkilerini azaltmasını sağlar . Ancak, yemekten sonra elma sirkesi içerseniz, sindirimi geciktirmede faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle yemekten sonra içmeden önce en az 2 saat beklemeniz önerilir.

Geceleri Elma Sirkesi İçmek

ELMA SİRKESİ'nizi içmeyi unuttunuz mu? Gece vakti elma sirkesi içmek, açlık kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye ve düşürmeye yardımcı olabileceği algısı nedeniyle popülerdir . Bununla birlikte, sirke içindeki asit yemek borumuz için zararlı olabileceğinden, yüksek konsantrasyonlarda ve uzun sürelerde ELMA SİRKESİ tüketmekle uyku arasında her zaman en az 30 dakikalık bir boşluk bırakmanızı tavsiye ederiz.

 

Peki, Elma Sirkesi - Ne Zaman İçilir?

Anatolia Lezzetleri olarak  sağlıklı yaşamın içten dışa yayıldığına inanıyoruz, bu nedenle yeni rutininize başlamak için en iyi tavsiyemiz, güne elma sirkemiz ve sudan oluşan lezzetli bir karışımla başlamaktır. Bugün kendi Anatolia Lezzetleri şişenizi alın.

Devamını Oku
16.03.2021

Elma Sirkesi ve Sık Yapılan Hatalar

Elma Sirkesi ve Sık Yapılan Hatalar

Sağlık ve zindelik savunucularından ünlülere birçok kimse Elma  Sirkesini  günlük rutinlerine dahil etmenin faydalarını keşfetti. Hayatımıza  daha fazla Elma Sirkesi  eklemeniz için birçok neden var, ancak bunu yapmanın yolları hakkında da birçok yanlış bilgi var. Elma sirkesinin potansiyel faydalarını ortaya çıkarmak ve yan etki olasılığını en aza indirmek için ANATOLİA LZZETLERİ olarak sık yapılan hatalardan kaçınmanızı sağlamak için bazı basit başlıklar hazırladık.

1.            Elma Sirkesini İçerken Seyreltmemek

Elma sirkesiyle ilgili yanlış bilgi nedeniyle, bazıları sirkenin asidik ,sert tadını  yok etmek  için hızlıca bir şeyler yiyip içmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Bu, kaçınılması gereken en yaygın hatalardan biridir. Elma sirkesinin asidik yapıda olduğu için, içmeden önce seyreltilmesi önemlidir. Boğazınızı ve midenizi etkili bir şekilde korumaya yardımcı olacağından ANATOLİA LZZETLERİ her zaman suyla (yaklaşık 30 ml elma sirkesini ve 170 ml su)  seyreltmenizi tavsiye ederiz. Alternatif olarak, elma sirkesi içmek size göre değilse, bunu günlük pişirme rutininize entegre etmenizi öneririz.

2.            Çok fazla elma sirkesi almak

Beslenme  rutininize Elma Sirkesini eklediyseniz  günde büyük miktarlarda tüketmenin aksine yaklaşık 30 ml'lik küçük dozlarda tüketmenizi  tavsiye ederiz. Diyetinize herhangi bir yeni gıda grubu eklemede olduğu gibi, en iyi uygulama  şekli, onu kademeli ve günlük olarak dahil etmek, vücudunuzun nasıl tepki verdiğini izlemektir. Mide bulantısı veya yanma hissi yaşarsanız, yan etkiler geçene kadar miktarı azaltın. Her durumda, küçük miktarlarda  başlamak ve yavaş yavaş miktarı arttırmak mükemmel lezzet seviyenizi ölçmenize yardımcı olabilir. Ve genel bir kural olarak, elma sirkesi içiyorsanız, bir seferde iki çorba kaşığının ötesine geçmeyin.

 

3.            Gerçekçi olmayan beklentiler

Kilo verme eğilimleriyle olan mevcut bağlantısı göz önüne alındığında  Elma Sirkesinin  etkileri hakkında gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmak ve bunu hızlı bir diyet çözümü olarak değerlendirmek kolaydır. Herkesin vücudu farklı tepki verdiğinden ve dış etkenler sağlığın korunmasında büyük rol oynadığından beklentileri yönetmek çok önemlidir. Elma sirkesi, enerji seviyeleri ve kilo kontrolü gibi sağlığın çeşitli yönlerine potansiyel olarak yardımcı olabilir. Ancak, günlük rutininize dahil edildiğinde ve sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olarak bütünsel olarak ele alındığında en etkilidir. ANATOLİA LZZETLERİ olarak genel sağlık elde etmek için iyi alışkanlıklar ve olumlu bir yaşam tarzı oluşturmak için çalışmaya inanıyoruz.

4.            Doktorunuza Danışmama

Uzun süreli ilaç kullanıyorsanız, diyetinize elma sirkesi eklemeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Elma sirkesi ile özellikle zayıf tepkimeye giren birkaç ilaç vardır, Elma Sirkesini  hayatınıza entegre etmeden önce bu ilaçlardan herhangi birini alırsanız bir doktora danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

 

•             Diyabet ilaçları - sirke ile insülin uyarıcı ilaçlar alan ve potasyum seviyelerini düşürme riski olan ve çok düşük kan şekeri seviyeleri yaşayan kişiler

•             Kalp rahatsızlığı ilacı (Digoksin) - bu ilaç ayrıca kan potasyum seviyenizi düşürür. Elma sirkesine ek olarak onu almak vücudunuzdaki potasyumu çok fazla düşürebilir.

•             Bazı idrar söktürücü ilaçlar - bazı idrar söktürücü ilaçlar vücudun potasyum salmasına neden olur. Potasyum seviyelerinin çok düşmemesini sağlamak için bu ilaçlar fazla miktarda elma sirkesi ile tüketilmemelidir.

•             Herhangi bir çelişkili ilaç almıyorsanız, elma sirkesini sorumlu bir şekilde tüketin ve içerken buna göre suyla seyreltin. Son 50 yılda, büyük ölçekli günlük elma sirkesi tüketiminin potasyum seviyeleri üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini düşündüren yalnızca bir olay olmuştur.

 

5.            Seyreltilmemiş Elma Sirkesinin Doğrudan Cilde Uygulanması

Elma Sirkesinin birçok iddiası var, örneğin bazı insanların güzellik açısından Elma Sirkesini kullandığını biliyor muydunuz? Hatta bazıları cildinize seyreltilmiş Elma Sirkesini uygulamanın sivilceleri azaltmaya ve lekeleri temizlemeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Nasıl? Uzman dermatologların bu konuda önerileri bulunmaktadır.

Elma Sirkesini yüksek asitlik seviyelerine sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle özellikle hassas cilde uygulamayı düşünürken ölçülü olmak çok önemlidir. Bu nedenle, Elma Sirkesini tüketmeden önce her zaman suyla seyreltmeyi öneriyoruz. Uzman dermatologlar, Yağlı cilde sahip kişiler için , 1 kısım Elma Sirkesi ile 1 kısım su, normal cilt için 1 kısım Elma Sirkesi ile 2 kısım su ve nispeten hassas cilde sahip olanlar için 1 kısım Elma Sirkesi ile 3 kısım su önerirler.

 

Ne söylemek istiyoruz,

Esasen, elma sirkesinin birçok faydası olabilir ve günlük rutininize iyi bir sağlık kaynağı sağlayabilir. Ancak uygun bir şekilde hayata geçirilmeli ve hayatınıza entegre edilmelidir. Hiç şüphe yok ki, elma sirkesi düzgün tüketildiğinde vücut için harikalar yaratabilir.

Çok fazla Elma Sirkesi tüketmeyin.,doğrudan cildinize uygulamayın, ciddi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın, Elma Sirkesini tüketmeden önce, Elma Sirkesini içmeden önce seyreltin.

Ve  beklentilerinizi bize yönelte bilirsiniz. Doğru ve en güvenli yoldan elma sirkesi içmeye başlamak için, ANATOLİA LEZZETLERİ Orijinal Elma Sirkemizi temin edebilirsiniz.

Devamını Oku
18.06.2020

Alıç Sirkesi ve Kalbim

Okul bahçesindeki söğüt ağacının çadır gibi dalları, gül ağaçlarında birden çok renkli çiçekler, okul çiçekliğine ektiğimiz Hatınanamdan aldığım çiçek vizirleri . Beş yaşlarındayım, babamın öğretmenlik yaptığı köyden hatırladıklarım. Dahası da var aslında. Okul çocuklarıyla yaptığımız çamurdan geometrik şekiller, keçi sürüsünün peşine takılıp ormanda oynayışlarımız, böğürtlen saplarının içindeki polenleri yiyişlerimiz, bir de beyaz ,tül gibi çiçekler dikenli yaşlı bir ağaçta .

O beyaz tül gibi çiçekler yeşil minicik meyvelere dönüştü, böyle acı. Sonbaharla birlikte sarardı, mayhoş, mis ama çokta büyümedi, çekirdekleri de var. Ne güzel yemiş. Alıç meyvesini ve ağacını ilk hatırlayışım. Mutlaka öncesinde yemişimdir. Komşu kadınlarla yapılan ekmek sırasında dışarı kaçışlarımızla keşfettiğimiz oyun ağacığımız.

Büyüyoruz, ormandaki alıç ağacı, çok fazla değiller. Tam yemelik, meyveler yetmiş. Topluyoruz, hemen uyarı

-          Yiyeceğiniz kadar toplayın!

-          Neden?

-          Gelen geçen başkaları da yesin.

Çocukluğuma kazınan Alıç Ültimatomu, paylaşmak kalbi güzelleştirir.

·         Yıllar geçti ,şimdi bu kalp dostundan sirke yapıyoruz. Ormandaki başkalarının da yediği alıç ağaçlarının meyvesinden. Orta Çağdan bu yana alıcın, meyvesi, çiçeği, yaprağı sağlıkta kullanıldı. Özellikle kalple ilgili. Günümüzde sağlık ve gıda bilimi uzmanları alıcın meyvesi, sirkesi ile ilgili birçok çalışma yapmış. Bu akademik çalışmalar yüzyıllardır yapılan tedavileri  kanıtlar nitelikte.

 

·         Alıç C vitamini ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir ve vücudun bağışıklık sistemine destek olur, damar sertliğine karşı koruyuculuk sağlar, enflamasyonu azaltır.

·         Alıç içerdiği fenolik bileşikler ile kalp dostu bir meyvedir. Alıçta bulunan fenolik bileşiklerin kalbe kan akışını arttırıcı ve kalp ritmi ile tansiyonu düzenleyici etkisi olduğunu tespit edilmiştir. Kalp ritim düzensizliklerinde, yüksek tansiyonda ve hafif kalp yetmezliği rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

·         Kalbe yetersiz kan akışı nedeniyle meydana gelen göğüs ağrılarına (angina pektoris) karşı alıç meyvesi tüketimi tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalar alıç meyvesinin bu çeşit göğüs ağrılarının önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

·         Gıdaolarak kullanım  miktarında güvenilirdir.. Bununla birlikte nadir olmakla birlikte bazı insanlarda alıç tüketimi sonucu iç bulantısı, mide bozukluğu ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

  • Kalp hastalıklarına karşı reçeteli ilaç kullananların alıç tüketiminde dikkatli olması tavsiye edilir. Alıçta bulunan biyoaktif özellikli bileşikler kalp ilaçları ile etkileşime girerek istenmeyen etkilere neden olabilir.
  • Alıç kanın pıhtılaşmasını yavaşlatacağından ameliyat sırasında ve sonrasında kanamaya yol açabilir. Bu nedenle ameliyattan en az iki hafta önce alıç tüketimi sonlandırılmalıdır.

 

Kısaca bu cümlelerle çalışmaları özetleye biliriz.

Çocukluğumun yaşlı bilge ağacının tül çiçeği, mis meyveleri şimdi sağlıkla sevgiyle ve güvenle alıç sirkesi

 

Devamını Oku
12.06.2020

Sirkenin Salatamıza Kattıkları

Sirke, bileşiminde bulunan fenolik maddeler, organik asitler ve mikrobiyel metabolitlerin yanı sıra sahip olduğu yüksek asitlik sebebiyle çeşitli mikroorganizmalara karşı antimikrobiyel etkiye sahiptir. Kullanılan hammadde, üretim metodu ve muamele süresine bağlı olarak sirkenin antimikrobiyel etkisi değişebilir. Yapılan bilimsem  çalışmalar, geleneksel yöntemle üretilen dut, odun, üzüm, elma, nar, bal, yaban mersini, pirinç sirkeleri ve çeşitli ticari sirkelerin antimikrobiyel etkileri olduğunu göstermiştir ve bu çalışmalar  sirkelerin çeşitli  mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyel etkisini kanıtlamıştır.

Çiğ olarak yenilen sebzelere ve meyvelerde farklı patojen mikroorganizmaların bulaşması neticesinde meydana gelen toplu zehirlenme vakaları sirkenin antimikrobiyel etkisinin daha fazla önem kazanmasına neden olmuştur. Sirkenin, gıda proseslerinde kullanılan alet, ekipman ve yüzeylerin dezenfekte edilmesinde, ek olarak, sebzelerde mevcut olabilen çeşitli patojen mikroorganizmaların sirkeli suda bekletilerek etkin bir biçimde engellendiğine dair bulgular bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Akademik dünya maydanoz, marul, roka, taze soğan, havuç,  çilek ve birçok sebze meyvede sirkenin bu özelliğini kanıtlamıştır. Çalışmaların olduğu makalelere sanal ortamdan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Biz bu çalışmaları kısaca özetledik.

1. Doğal sirke, katkı maddesi içermeyen içilebilir özellikte bir gıda maddesidir. Uygun miktarda salatalara, çorbalara, soslara tat vermek için kullanılması nedeni ile gıda güvenliğinin artırılması için kullanılabilecek doğal bir üründür.

2. Yapılan çalışmalarda düşük miktar kullanım durumlarında dahi mikroorganizmalara karşı etkili olduğu görülmüştür. Sebze ve meyvelerimizin kirli olduğunu düşünüyorsak sirkeli suda bekleme süresini uzatabiliriz. Bu süre zarfında ürünlerimizin renginde kararma olmamasına dikkat etmeliyiz.

3.  Yine bu çalışmalar göstermiştir ki üzüm sirkelerinin antimikrobial özellikleri elma sirkelerine nazaran daha fazladır.

4.Bu çalışmalarda bizler için önemli bit tespit; aside dayanımlarından dolayı laktik asit bakterilerinin etkilenmediği gözlenmiştir. Yani patojen ve bozucu mikroorganizmalar kontrol altına alınabilirken, yararlı bakterilerin olumsuz etkilenmediği görülmüştür. 

Özetle sebze ve meyvelerimizi mikroorganizmalardan arındırmak için üzüm sirkemizden hazırlayacağımız sirkeli suyla yıkayalım.

Sirke ; mutfağımızdaki gıda güvenliği bekçilerinden.

  

Devamını Oku
10.06.2020

Sirkeyi Ne Kadar Kullanmalıyım?

Sirke, dünya çapında farklı üretim yöntemleri kullanılarak çok çeşitli hammaddelerden üretilmektedir. Asetik asit, sirke içindeki baskın aroma bileşiğidir ve gıdaların korunması için asitleştirilmesi için önemli bir doğrudan gıda katkı maddesi olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Sirke geleneksel olarak gıda önleyici ve koruyucu olarak kullanılmasına rağmen, son araştırmalar sirkelerin insan sağlığına yararlı olabilecek potansiyel biyoaktif etkilerini göstermektedir.Sirkenin fonksiyonel özellikleri, antibakteriyel aktivite, kan basıncını düşürme, antioksidan aktivite, diyabetin etkilerinde azalma ve kardiyovasküler hastalığın önlenmesini etkiler yöndedir. Günlük tüketilen sirkenin sağlık üzerindeki diğer olumlu etkileri, diyabetik hastalara faydalı olabilecek kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesine yardımcıdır. Sirke içindeki fenolik asitler güçlü bir antioksidan aktiviteye neden olabilir. Sirke ve doğal asetik asit çeşitliliğine ve toplam fenolik içeriğe bağlı olarak, günlük sirke alımı insan sağlığını ve metabolizmasını olumlu etkileyebilir. Sirke tüketiminin insanlar tarafından sağlığa etkileri ile ilgili daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Devamını Oku
15.05.2020

Doğanın İksiri " SİRKE"

Sirke, bitkisel kökenli şeker kaynaklarının önce etil alkole dönüşmesi sonra da sirke bakterilerinin mevcudiyetinde havalı şartlarda oksidasyonuyla meydana gelir. Biyokimyasal süreçler sonucu şeker faydalı, besleyici ve aromatik bir gıda maddesine dönüşür. Sirke oluşumu havaya açık şartlarda meyve suyu ve şarabın, doğal mikroflora yardımı ile geçekleşebilmektedir.

Devamını Oku

Webticaretim E-ticaret İle Hazırlanmıştır