Alıç Sirkesi ve Kalbim

Okul bahçesindeki söğüt ağacının çadır gibi dalları, gül ağaçlarında birden çok renkli çiçekler, okul çiçekliğine ektiğimiz Hatınanamdan aldığım çiçek vizirleri . Beş yaşlarındayım, babamın öğretmenlik yaptığı köyden hatırladıklarım. Dahası da var aslında. Okul çocuklarıyla yaptığımız çamurdan geometrik şekiller, keçi sürüsünün peşine takılıp ormanda oynayışlarımız, böğürtlen saplarının içindeki polenleri yiyişlerimiz, bir de beyaz ,tül gibi çiçekler dikenli yaşlı bir ağaçta .

O beyaz tül gibi çiçekler yeşil minicik meyvelere dönüştü, böyle acı. Sonbaharla birlikte sarardı, mayhoş, mis ama çokta büyümedi, çekirdekleri de var. Ne güzel yemiş. Alıç meyvesini ve ağacını ilk hatırlayışım. Mutlaka öncesinde yemişimdir. Komşu kadınlarla yapılan ekmek sırasında dışarı kaçışlarımızla keşfettiğimiz oyun ağacığımız.

Büyüyoruz, ormandaki alıç ağacı, çok fazla değiller. Tam yemelik, meyveler yetmiş. Topluyoruz, hemen uyarı

-          Yiyeceğiniz kadar toplayın!

-          Neden?

-          Gelen geçen başkaları da yesin.

Çocukluğuma kazınan Alıç Ültimatomu, paylaşmak kalbi güzelleştirir.

·         Yıllar geçti ,şimdi bu kalp dostundan sirke yapıyoruz. Ormandaki başkalarının da yediği alıç ağaçlarının meyvesinden. Orta Çağdan bu yana alıcın, meyvesi, çiçeği, yaprağı sağlıkta kullanıldı. Özellikle kalple ilgili. Günümüzde sağlık ve gıda bilimi uzmanları alıcın meyvesi, sirkesi ile ilgili birçok çalışma yapmış. Bu akademik çalışmalar yüzyıllardır yapılan tedavileri  kanıtlar nitelikte.

 

·         Alıç C vitamini ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir ve vücudun bağışıklık sistemine destek olur, damar sertliğine karşı koruyuculuk sağlar, enflamasyonu azaltır.

·         Alıç içerdiği fenolik bileşikler ile kalp dostu bir meyvedir. Alıçta bulunan fenolik bileşiklerin kalbe kan akışını arttırıcı ve kalp ritmi ile tansiyonu düzenleyici etkisi olduğunu tespit edilmiştir. Kalp ritim düzensizliklerinde, yüksek tansiyonda ve hafif kalp yetmezliği rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

·         Kalbe yetersiz kan akışı nedeniyle meydana gelen göğüs ağrılarına (angina pektoris) karşı alıç meyvesi tüketimi tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalar alıç meyvesinin bu çeşit göğüs ağrılarının önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

·         Gıdaolarak kullanım  miktarında güvenilirdir.. Bununla birlikte nadir olmakla birlikte bazı insanlarda alıç tüketimi sonucu iç bulantısı, mide bozukluğu ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

  • Kalp hastalıklarına karşı reçeteli ilaç kullananların alıç tüketiminde dikkatli olması tavsiye edilir. Alıçta bulunan biyoaktif özellikli bileşikler kalp ilaçları ile etkileşime girerek istenmeyen etkilere neden olabilir.
  • Alıç kanın pıhtılaşmasını yavaşlatacağından ameliyat sırasında ve sonrasında kanamaya yol açabilir. Bu nedenle ameliyattan en az iki hafta önce alıç tüketimi sonlandırılmalıdır.

 

Kısaca bu cümlelerle çalışmaları özetleye biliriz.

Çocukluğumun yaşlı bilge ağacının tül çiçeği, mis meyveleri şimdi sağlıkla sevgiyle ve güvenle alıç sirkesi

 

Yorum: 0

Yorum Yok

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanamaz. Gerekli alanlar işaretlendi*

Webticaretim E-ticaret İle Hazırlanmıştır